Rządowy Program ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024
Tytuł projektu: „Braniewo RAZEM w bezpieczne dziś i jutro”
Całkowita wartość projektu: 72 102 zł
Wartość dofinasowania: 62 102 zł
Głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów w obszarze przeciwdziałania i unikania zagrożeń, które w sposób znaczący obniżają poczucie ich bezpieczeństwa.
REZULTATY :
1.Wzrost świadomości kierowców na temat prawidłowych, bezpiecznych zachowań na drodze (ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych).
2. Wzrost poczucia bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym (o 20% w porównaniu do zbadanego poczucia na początku projektu).
3. Wzrost poziomu wiedzy seniorów na temat metod działania sprawców oszustw oraz skutecznych sposobów przeciwdziałania przestępcom (o 20% w porównaniu do zbadanego poziomu we wstępnej analizie).
4. Wzrost poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szkole ( w porównaniu z pierwotną analizą wykonaną na potrzeby projektu).
5.Ograniczenie ilości niebezpiecznych zdarzeń spowodowanych nadmierną prędkością na terenie powiatu braniewskiego (o 5%, w odniesieniu do roku minionego).
W ramach zaplanowanych edukacyjnych spotkań z policjantami (30 spotkań z uczniami, 10 spotkań z seniorami, 10 spotkań z kierowcami), praktycznych zajęć z samoobrony i udzielania I pomocy (10 spotkań), konkursu dla dzieci i młodzieży pn. „#MaszTęMoc, opublikowanych spotów – nastąpi wzrost wiedzy i świadomości wśród uczestników projektu na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania. Rezultat ten zostanie także osiągnięty za pomocą komiksu, który zostanie przygotowany i wydany w ilości 1000 egzemplarzy, jak również opracowanego scenariusza zajęć w szkołach, w którym w zostaną zawarte cenne wskazówki dla prowadzących. Całość nabytej wiedzy, a także umiejętności powinna wpłynąć bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa uczestników projektu.
Poczucie bezpieczeństwa uczniów, jak i seniorów zostało zbadane na potrzeby stworzenia projektu za pomocą ankiety. Za pomocą tej samej metody ponownie ocenimy poziom bezpieczeństwa ankietowanych w końcowym etapie realizacji projektu.
Na wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa seniorów mają wpłynąć przygotowane dla nich Koperty Życia (1700 sztuk). To właśnie te najważniejsze informacje o stanie zdrowia osób starszych, czy też danych osób najbliższych – mają maksymalnie przyspieszyć działanie służb ratunkowych, gdy zajdzie taka potrzeba.