Dla mieszkańców
- Szczegóły
- Kategoria: Projekt Waterman
- Odsłony: 51
W dniu 26 czerwca 2023 r. w Urzędzie Miasta Braniewa odbyło się robocze spotknie z przedstawicielami Politechniki Gdańskiej i Euroregionu Bałtyk, którego celem było omówienie bieżących tematów. Podczas spotkania omówiono dokładnie pomysły i plany związane z wizytą partnerów projektu w marcu 2024 r. w Polsce. Został również wskazany dokładny termin wyjazdu do Brukseli oraz wskazano potrzebę uczestnictwa Burmistrza w wskazanym wyjeździe.
- Szczegóły
- Kategoria: Projekt Waterman
- Odsłony: 64
W dniu 5 kwietnia 2023 r. po Sesji Rady Miejskiej w Braniewie, Radnych odwiedzili przedstawiciele Politechniki Gdańskiej na czele z Panią prof. Magdaleną Gajewską by po krótce przybliżyć Radnym cel i założenia projektu WaterMan. Dzięki temu spotkaniu Radni oraz goście zaproszeni na Sesję - w tym kierownicy jednostek organizacyjnych i prezesi spółek miejskich - mogli bardziej szczegółowo zapoznać głównymi zadaniami jakie ma przed sobą Urząd oraz terminami ich realizacji.
- Szczegóły
- Kategoria: Projekt Waterman
- Odsłony: 88
WaterMan to projekt, który ma na celu przede wszystkim promowanie ponownego wykorzystania wody w regionie Morza Bałtyckiego. W ten sposób dodaje nowy element do zarządzania wodą, który może sprawić, że zaopatrzenie w wodę będzie bardziej odporne na klimat. Kluczowymi aktorami w zakresie ponownego wykorzystania wody są władze lokalne i przedsiębiorstwa wodociągowe, dla większości których temat ten jest wciąż nowością. WaterMan dostarczy im wiedzy i narzędzi do opracowania strategicznych podejść i wdrożenia konkretnych środków, które wprowadzą ponowne wykorzystanie wody w życie.
Proces budowania potencjału obejmuje międzynarodowy proces partnerskiego uczenia się. Gminy i przedsiębiorstwa wodociągowe z 6 krajów, wspierane przez instytucje badawczo-rozwojowe/ekspertów ds. współtworzą:
1.Przykładowe strategie ponownego wykorzystania wody dla wybranych regionów modelowych, które łączą środki dla ponownego wykorzystania wody uzdatnionej, recyrkulacji wody zatrzymanej oraz akceptacji zainteresowanych stron i konsumentów dla ponownego wykorzystania wody.
2.Zestaw uzupełniających działań pilotażowych dla ponownego wykorzystania wody, które przedstawiają typowe przypadki użycia i które dostosowują, testują i zatwierdzają konkretne rozwiązania do wykorzystania w BSR. Wyniki są przetwarzane w "Zestaw narzędzi do ponownego wykorzystania wody w BSR". Daje on innym władzom lokalnym i przedsiębiorstwom wodnym konkretne wskazówki, jak wspierać ponowne wykorzystanie wody i jest pro-aktywnie i szeroko rozpowszechniany.
Pod względem geograficznym WaterMan koncentruje się na południowych częściach BSR (południowo-wschodnia SE, DK, DE, PL, LT, LV, EE). Ta koncentracja na jednorodnej geologii i krajobrazie sprawi, że partnerskie uczenie się i transfer wiedzy będą bardziej efektywne.
Trzon partnerstwa WaterMan stanowią "praktyczni" partnerzy z poziomu lokalnego (władze lokalne, przedsiębiorstwa wodociągowe), którzy staną się "liderami" w promowaniu ponownego wykorzystania wody w regionie Morza Bałtyckiego. W ramach projektu współpracują oni z ekspertami w danej dziedzinie, którzy dostarczają im niezbędnej wiedzy, która wspiera ich w rozpowszechnianiu wyników projektu wśród innych zainteresowanych władz lokalnych i przedsiębiorstw wodociągowych w Regionie Morza Bałtyckiego.
PROJEKT W PIGUŁCE
Obszar projektu: Społeczeństwo inteligentnie korzystające z wody
Zasięg projektu: europejski lub ponadnarodowy (głównie kraje Morza Bałtyckiego)
Rola STG ERB: partner z własnym budżetem
Poziom dofinansowania 85%
Budżet projektu: 4.377.046,00 EUR
Budżet STG ERB: 191.806,80 EUR
Konsorcjum projektowe: Projekt realizowany wspólnie z 16 pełnymi partnerami i 27 partnerami stowarzyszonymi z PL, DK, SE, EE, DE, LT, LV , FI
- Kalmar Municipality
- Kalmar Water
- Vastervik Municipality
- Gmina Miasta Braniewa
- Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk
- Politechnika Gdańska
- Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie"
- Bornholms Water A/S
- Bornholms Wastewater A/S
- Association "Klaipeda Region"
- Administration of Klaipėda
- Klaipeda University
- Kurzeme planning region
- Saldus Municipality
- Berlin Centre of Competence for gGmbH

- Szczegóły
- Kategoria: Projekt Waterman
- Odsłony: 87
W marcu 2023 r. odbyło się trzydniowe spotkanie partnerskie projektu WaterMan w Kalmarze w Szwecji. Oprócz omówienia podstawowych kwestii związanych z projektem każdy z partnerów zaprezentował siebie i swoje zaangażowanie w projekcie. Przedstawiciele wszystkich partnerów projektu wzięli udział w wizytach studyjnych w dwóch miejscach przyszłych pilotaży w Szwecji. Partnerzy zebrali nowe doświadczenia i inspiracje do działań lokalnych. Ostatni dzień poświęcony był administracyjnej i finansowej części projektu.
- Szczegóły
- Kategoria: Projekt Waterman
- Odsłony: 78
Od rozpoczęcia projektu WaterMan, które miało miejsce na początku stycznia 2023 roku odbyło się już kilka spotkań online, w których uczestniczyli wszyscy partnerzy z 6 krajów.
Projekt WaterMan, który Miasto Braniewo realizuje wspólnie z partnerami m.in. ze Szwecji, Danii i Litwy oraz Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk i Politechniką Gdańską - wkroczył w fazę realizacji.
Za nami podpisanie umów, w związku z czym nadeszła pora na podział ról, doprecyzowanie zadań i ustalenie terminów ich realizacji. Tym celom służyło spotkanie, które odbyło się 26 stycznia 2023 r., w którym uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta w Braniewie, Miejskiego Ośrodka Sportu ZATOKA, Wodociągów Miejskich, Politechniki Gdańskiej oraz Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk.
Wśród zaplanowanych i omówionych podczas spotkania zadań, można wymienić:
- zbieranie inspiracji do lokalnych modelowych strategii ponownego wykorzystania wody,
- wypracowanie zestawu metod i narzędzi służących opracowaniu lokalnych strategii modelowych,
- przeprowadzenie badań przygotowawczych służących opracowaniu lokalnych strategii ponownego wykorzystania wody (m.in. inwentaryzacja sieci kanalizacji deszczowej),
- ponadnarodowe współtworzenie lokalnych strategii modelowych i działań pilotażowych (w tym stworzenie panelu międzynarodowych ekspertów regularnie doradzających partnerom),
- projektowanie, testowanie i ocena lokalnych środków ponownego wykorzystania uzdatnionej wody (m.in. ponowne wykorzystanie wody z basenu miejskiego),
- projektowanie, testowanie i ocena lokalnych środków recyrkulacji zatrzymanej wody (m.in. miejski ogród deszczowy w pobliżu basenu miejskiego).
Istotą tego spotkania było także przygotowanie do wdrażania pilotaży, które będą przeprowadzone przez zespół Politechniki Gdańskiej na terenie Miasta Braniewa. W ramach tego punktu omówiono zakres przygotowań do pilotażu, role poszczególnych partnerów dla tego zadania i podział odpowiedzialności oraz budżet niezbędny do realizacji zadania. Omówiono też obowiązki wszystkich stron dotyczące działań komunikacyjnych i informacyjnych, prowadzenie niezbędnej promocji na stronach internetowych oraz na profilach społecznościowych i inne dozwolone formy popularyzacji działa oraz ich efektów szerokiemu gronu odbiorców.
Rozmowy także dotyczyły raportowania w systemie BAMOS+, ogólnych zasad jakie należy przestrzegać oraz płatności i ich form.
Partnerzy wymienili się także kontaktami i po kilku godzinach zakończono robocze spotkanie.