W piątek (25.11.2022r.) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie policjanci garnizonu Warmińsko - Mazurskiego podsumowali działania profilaktyczne, których adresatem są najmłodsi.

„Na ratunek Poli” to zbiór 13 rymowanych historyjek, w których tytułowa bohaterka musi zmierzyć się z niebezpiecznymi sytuacjami. Wydostać się z opresji pomaga jej bohater w niebieskim mundurze – policjant. Książkę napisała braniewska policjantka kom. Jolanta Sorkowicz a ilustracje do książki wykonał mieszkaniec Braniewa Wiktor Zygo.

„Profilaktyka Smyka” to kompleksowe działanie, które mają na celu w łatwy sposób przestrzec oraz uświadomić najmłodszych jakie niebezpieczeństwa czekają na nich w życiu codziennym. Dzięki zaangażowaniu policjantów, pomocy samorządów z powiatu braniewskiego, przygody Poli zostały zaprezentowane w szkołach naszego powiatu. Projekt szybko zyskał zainteresowanie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie nadisnp. Tomasza Klimka. Dzięki współpracy i zaangażowaniu policjantów oraz samorządów dzieci z całego województwa mogły poznać przygody Poli.

W wydarzeniu udział wzięli policjanci z braniewskiej komendy - Komendant Powiatowy Policji w Braniewie podinsp. Tadeusz Telenga, p.o. Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego nadkom. Krzysztof Stodulski oraz przedstawiciele braniewskich samorządów – Starosta Braniewski Karol Motyka, Burmistrz Miasta Braniewa Tomasz Sielicki, Wójt Gminy Braniewo Jakub Bornus.

W trakcie wczorajszej gali policjanci podsumowali efekt działań. W trakcie ich trwania zakupionych zostało prawie 40 tysięcy książeczek z przygodami Poli w tym również przetłumaczone na język ukraiński. Zakupiono również 1200 pakietów profilaktycznych. Policjanci przeprowadzili ponad 1200 spotkań z dziećmi.

Podczas gali wręczone zostały wyróżnienia osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozpowszechnienia wśród dzieci  przygód Poli. Jedną z tych osób była Dyrektor Braniewskiego Centrum Kultury Pani Anna Kowalczyk - opiekun artystyczny Profilaktyki Smyka.

Wręczone zostały również nagrody laureatom konkursu plastycznego, w którym dzieci zilustrowały swoją ulubioną przygodę niesfornej bohaterki. Komisja na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji w Olsztynie nadinsp. Tomaszem Klimkiem nie miała prostego wyzwania, gdyż do organizatorów konkursy wpłynęło  ponad 1200 prac. Należy zaznaczyć, że drugie miejsce w konkursie zajął mieszkaniec gminy Lelkowo, 7-letni Antoni Kruszyński.

         I miejsce – Elljot Karniłowicz
         II miejsce – Antoni Kruszyński
         III miejsce -  Anastazja Wiśniewska

Uroczystość urozmaicona była występem grupy wokalnej i tanecznej z Braniewskiego Centrum Kultury. Aurelia Kwiatkowska z Ostródy wyrecytowała wiersz o Poli. Za oprawę dźwiękową odpowiedzialni byli reprezentanci Chóru Policji Garnizonu Warmińsko – Mazurskiego. Dzieci zebrane na sali miały okazję poznać sierżanta Bobra – maskotkę policji garnizonu warmińsko – mazurskiego.

82 207165

82 207173