Uwaga Warmia i Mazury! Zabytek z twojego województwa ma szansę na milion złotych! Rusza konkurs „Nasz Zabytek" Fundacji Most the Most.

Mieszkasz w województwie warmińsko-mazurskim? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie „Nasz Zabytek". Nabór zgłoszeń potrwa od 7 lutego do 7 marca 2022 r.

„Nasz zabytek" to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Ważne - w konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).

Konkurs „Nasz zabytek" jest podzielony na dwie części:
• I Konkurs - wybór jednego zabytku w województwie (start konkursu w województwie warmińsko-mazurskim - 7 lutego 2022 r);
• II Konkurs - wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start konkursu w połowie maja 2022 r. - po ogłoszeniu wyników I Konkursu).

Konkurs „Nasz Zabytek" to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo objąć całą Polskę każdego roku. Fundacja Most the Most przeprowadziła już konkursy w województwach: dolnośląskim, podlaskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. W 2022 r. będą sukcesywnie ogłaszane konkursy w kolejnych województwach.

Udział w konkursie - krok po kroku
W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?

I Konkurs - na wybór 1 zabytku w województwie (nabór zgłoszeń 7 lutego - 7 marca 2022 r.)
• Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.
• Sprawdź czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej (należy np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).
• Zrób zdjęcie zabytku.
• Wypełnij i prześlij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie fundacji www.mostthemost.pl

Jeśli nie masz dostępu do internetu lub wypełnienie formularza sprawia Ci trudność, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

II Konkurs - wybór zgłoszonych przez lokalną społeczność pomysłów nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (nabór zgłoszeń rozpocznie się w połowie maja 2022 r. i będzie trwał przez 3 tygodnie)
• Zastanów się, czego brakuje w Twojej okolicy. Wykreuj pomysł w jaki sposób zabytek mógłby zostać wykorzystany w przyszłości? Jak może służyć Tobie i Twojej społeczności? Jakie nowe funkcje mógłby pełnić?
• Opisz swój pomysł i uzasadnij zgodnie z kryteriami Konkursu: odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności, potencjał społeczny, funkcjonalność, użyteczność i atrakcyjność w środowisku lokalnym, międzypokoleniowe zaangażowanie i współpraca.
• Zgłoś swój pomysł.
Dlaczego warto się zaangażować?

Udział w konkursie „Nasz zabytek" to pierwszy krok, by wykreować i zrealizować swoje pomysły, pobudzić wyobraźnię, poczuć wpływ na własne otoczenie. Przekonać się, że nasze zaangażowanie przynosi namacalne i wspaniałe efekty. Każdy zgłoszony zabytek i pomysł ma szansę wygrać, a zgłaszający zostać lokalnym bohaterem.

Ideą konkursu jest wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie, wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony lokalnych zabytków. Fundacja Most the Most zaprasza mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, aby zaangażowali się w wybór zabytków do rewaloryzacji i sami wykreowali dla nich nowe przeznaczenie. To nie wszystko. Organizatorowi konkursu zależy na tym, żeby właściciel zwycięskiego zabytku włączył w prace uczniów/studentów / absolwentów szkół i uczelni wyższych (np. architektury, konserwacji, historii sztuki), aby przy realizacji projektu mogli zdobywać doświadczenie zawodowe.

Celem, który Fundacja Most the Most chce uzyskać w perspektywie długofalowej jest aktywne użytkowanie zrewaloryzowanych zabytków przez lokalną społeczność. Fundacja planuje kontynuować współpracę z właścicielami obiektów przy współorganizacji wydarzeń. Może się to również przyczynić do zwiększenia atrakcyjności turystycznej miejscowości, w której będzie miała miejsce rewaloryzacja zabytku.

O Fundacji Most the Most
Fundacja Most the Most jest niezależną organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

Koncert Walentynkowy w Braniewskim Centrum Kultury - 14.02.2022 godzina 18: 00 – wstęp wolny

Z okazji święta zakochany przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy Koncert Walentynkowy.

W niecodziennej romantycznej odsłonie z repertuarem dobranym specjalnie na tą okazję na scenie zaprezentują się Aniela Buta, Lena Czekawy, Zuzanna Przygodzka, Dagmara Gawryło, Norbert Tabor. W swoim pierwszym recitalu będziemy mogli podziwiać Julię Smujkis. Koncert dopełnią nam zaproszeni goście oraz teatr Pomyłek.

Ponadto wszyscy uczestnicy koncertu będą mieli szanse wygrać jedną z dwóch romantycznych kolacji dla dwojga.

 

walentynki2022

Drodzy Rodzice, Opiekunowie!

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie ruszyła z nową ofertą dla Waszych pociech.

MAŁE RĘKODZIEŁO - to warsztaty dla dzieci w wieku 6-11 lat, co drugi piątek miesiąca, o godz. 15:30.

Pierwsze zajęcia odbyły się 14 stycznia i  spotkały się z wielkim zainteresowaniem wśród dzieci, młodym uczestnikom nie brakowało chęci do wspólnych działań plastycznych a uśmiech nie schodził z ich twarzy.

Drugie spotkanie z cyklu MAŁE RĘKODZIEŁO już 28 stycznia. Przed nami kolejne warsztaty tym razem w nastroju karnawałowym.

Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Zapraszamy!

Informacje pod nr tel. 55 644 33 05

plakat

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zaprasza na cykliczne spotkania miłośników historii i starych fotografii dot. naszego miasta. W zbiorach biblioteki posiadamy mnóstwo nieopisanych zdjęć. W związku z tym, zachęcamy Państwa do wspólnego opisywania zbiorów fotograficznych, aby historia naszego miasta nie przepadła. Każdy uczestnik będzie miał również możliwość pochwalenia się własnymi zbiorami.

Fotografie są jednym z najprostszych i zarazem najlepszych sposobów przywoływania przeszłości. Mogą również pobudzić zainteresowanie historią i zachęcić do jej poznawania. Są również bardzo kruche, podobnie jak krucha jest pamięć o nich, jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio.

Uwaga!!! Zapisy do 30 stycznia br. Ilość miejsc ograniczona. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt: tel. 55 644 33 04, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. '; document.getElementById('cloak84336').innerHTML += ''+addy_text84336+'<\/a>'; //-->

   

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Katedralna 7

14-500 Braniewo

Tel. /fax 55 644 3303

Miłośnicy starej fotografii

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zaprasza na ferie zimowe z książką pod hasłem „HU HA NASZA ZIMA ZŁA”.

Ferie zbliżają się wielkimi krokami. Zima za oknem, zmienna zimowa aura. A my, jak co roku, wychodzimy z propozycją dla dzieci w wieku 6-11 lat. Zapraszamy młodych uczestników do aktywnego włączenia się w biblioteczne spotkania. Nie zabraknie zabaw, nie tylko literackich wyzwań, ruchowych wygibańców. Przewodnikiem oczywiście KSIĄŻKA.

Warunek uczestnictwa:

- pisemna zgoda rodziców na udział w zajęciach

- otwarty na zabawę i poznawanie umysł

- uśmiech na twarzy

Zajęcia w poniedziałki, środy i piątki w godz. 11.00-13.00. Obowiązują oczywiście zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Pamiętamy, że przestrzegamy zasad sanitarnych bowiem zdrowie naszych uczestników na pierwszym miejscu.

PLAN SPOTKAŃ

ZACZYTAN0-RYTMICZNE PONIEDZIAŁKI- literatura, zagadki,  zabawy literackie, muzyczne i ruchowe

TEATRALNE ŚRODY- literatura,  pacynki, improwizacje teatralne, indywidualne i zbiorowe przedstawianie

PLASTYCZNE PIĄTKI- literatura, działania manualne indywidulne i zespołowe

   

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Katedralna 7

14-500 Braniewo

Tel. /fax 55 644 3303

www.it.braniewo.pl