Drukuj
Kategoria: Kultura
Odsłony: 368

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej Dominika Żyłowskiego pt. „Poniżej poziomu morza” . Wystawę można oglądać od 1 – 31 sierpnia br w holu Biblioteki.

Prezentowane w ramach wystawy fotografie, to fragment powstałego na przestrzeni kilku ostatnich lat cyklu poświęconego Żuławom Wiślanym, a w szczególności obiektom kultury materialnej tego regionu. Zdjęcia pierwotnie zostały opublikowane w facebookowej stronie "Poniżej poziomu morza. Żuławy w fotografii" (https://www.facebook.com/zulawyfoto/), a następnie niektóre z nich ukazały się w 19. numerze Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław "Prowincja" w formie fotoreportażu pt. "Dokumentacja rozpadu", gdzie towarzyszył im następujący komentarz:

"Nie da się powiedzieć, że na Żuławach “czas się zatrzymał”. Przeciwnie - ta depresyjna kraina, to żywy dowód jego upływu. Żywy, bo często tutejsza unikalna hydrotechnika i niespotykana gdzie indziej architektura nadal spełnia swoje pierwotne funkcje. Ale przeważnie czyni to jakby mimochodem, trochę siłą rozpędu, zwykle mocno zaniedbana, zardzewiała i koślawa. Zapomniana tak samo, jak zapadnięte mennonickie i ewangelickie cmentarze. Obca.
Mimo wszystko, to właśnie dlatego, że są autentyczne, że nie stały się skansenem i nie uległy mumifikacji, Żuławy stanowią region niezwykle malowniczy. Ale jest to specyficzny rodzaj fotogeniczności - właściwy też na przykład starym ludziom. Taki, z którym wiąże się świadomość przemijania. Nie ma wątpliwości, że fotografując dzisiejsze Żuławy Wiślane tworzy się dokumentację rozpadu." (Dominik Żyłowski, dokumentacja rozpadu, Prowincja nr (19) 1/2015, s. 112)

O autorze:
Dominik Żyłowski, ur. 1975, ukończył filozofię na UMK w Toruniu, pracuje w Bibliotece Elbląskiej, od 20 lat związany z fotografią, autor bloga fotograficznego "Tak na oko...", publikuje w kwartalniku "Prowincja".
Ważniejsze wystawy:
- "Miasto-forma-człowiek" (wystawa zbiorowa) Galeria El, Elbląg 2012
- "Elbląskie formy przestrzenne w fotografii" (wspólnie z R. Kotyłą), Dzierzgoń, Dzierzgoński Ośrodek Kultury, 2012
- "Elblong - Ostrava = !¿!" (wystawa zbiorowa w ramach festiwalu Archikultura 2013), Ostrawa ,Czechy, 2013
- "Jam session" - Galeria El, Elbląg 2013
- 27, 28 i 29 Salon Elbląski, Galeria El, Elbląg 2013-2017

wystawa zylowski